Firmanız için bir web sitesi tasarımı yaptırdınız ve ihtiyacınız olan her şeyi kapsıyor. Ama sonra birisi size web sitenizin cep telefonunda çok kötü göründüğünü söylüyor ve siz de bir “mobil web sitesi tasarımı” yaptırıyorsunuz. Sonradan fark ediyorsunuz ki yaptırdığınız web sitesi, dokunmatik ekranlara uygun değil,  iPad ve benzeri tabletlerde düzgün çalışmıyor. Sonra bir müşteriniz arıyor ve 42 inç televizyonuna bağladığı Mac Mini’sinde web sitenizin çok kötü göründüğünü söylüyor!

Bugün dünyamızda sürekli güncellenen web  ve ekran teknolojileri sayesinde her an bir değişiklikle karşılaşıyoruz. Bu yüzden firmanız, hizmet ve ürünleriniz için bir web sitesi  tasarlarken daha iyi bir metod belirlemeniz gerekiyor. İşte o daha iyi metod, Mobil uyumlu web tasarım, diğer adı ile Duyarlı Web Tasarım. İngilizce Responsive design’dan çevirildiğinde Duyarlı Tasarım pek akılda kalıcı bir isim değil, bu yüzden biz bu yazımızda “Mobil Uyumlu Web sitesi Tasarımı” olarak nitelendireceğiz.

Mobil Uyumlu Web sitesi Tasarımı nedir?

Mobil Uyumlu Web siteleri, site içerikleri ve düzeninin, kullanıcının şartlarına göre, yani ekran boyutu, platformu ve hatta oryantasyonuna göre adapte olur.

Temel olarak, cihazların çoğunda çalışacak -daha icat edilmemiş olanlar dahil- bir web sitesi tasarlamak ve kodlamak anlamına geliyor.

Mobil uyumluluk konusuna neden önem vermelisiniz?

Mevcut ve potansiyel müşterileriniz markanızı birçok farklı cihazda keşfediyor ve her seferinde iyi bir dijital deneyim geçirmeleri gerekiyor! Tüketiciler, markaların kendilerini önemsemelerini isterler, bu yüzden iyi bir kullanıcı deneyimi vermeyen bir markaya denk gelirlerse, bariz olanı düşünürler: “Markanız tüketiciyi umursamıyor.”

Bu durum, bir markanın bu zamanda rekabetçi olabilmesi için başarması gereken müşteri deneyimi bulmacasının bir parçasıdır. Mobil Uyumlu Web Tasarım ise bulmacanın dijital ayağına ciddi bir çözüm getiriyor.

Mobil uyumluluk nasıl sağlanır?

Temel fikir, web sitesinin bir kez tasarlanıp kodlandıktan sonra birçok ekran boyutunda ve formatında olması gerektiği gibi ve düzgün görünecek olmasıdır.

Mobil uyumlu web sitesi tasarımı üç çekirdek bileşenden oluşur:

  • Esnek, grid-tabanlı düzen (layout)
  • Esnek resimler ve medya (sadece istedikleriniz görünecek)
  • Medya sorguları, CDD3 tanımlamalı modül

Mobil uyumlu web sitesi tasarımı, gelecek dostu bir format mıdır?

Mobil kullanım her geçen gün büyüyor. 2015′e gelindiğinde masaüstü tarayıcı kullanımını geride bırakacağı tahmin ediliyor ve o zaman da, dünyada insanlardan daha fazla sayıda cihaz kullanılacak.

Belki mevcut web siteniz masaüstü bilgisayarlarda, cep telefonlarında ve tabletlerde mükemmel çalışıyor ama projektörlerde, televizyonlarda, netbook’larda, e-okuyucularda, oyun sistemlerinde ve daha düşünülmemiş onca cihazda çalışacak mı?

Mobil Uyumlu Web sitesi Tasarımı, arama sonuçları için de faydalıdır!

Arama motorları, web sitenizin farklı versiyonlarına ait arama trafiğini ayrı tutar. Mobil Uyumlu Web sitesi Tasarımı ile bütün trafiğinizi de birleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte, Google’ın ana sitenizle (domain.com) , onun mobil versiyonunu (m.domain.com) birleştirmediğini ve 10 milyon ziyaretçinin getireceği  avantajı kaybedeceğinizi görebilirsiniz. Mobil Uyumlu Web siteleri bunu da çözüyor.

Tek bir URL ile site kurduğunuzda, bütün trafik -nereden geldiğini önemli değil- toplam olarak sayılır. Bu da Google vb. arama motorlarının site popülaritenizi belirleyen Ranking puanlamasını tek bir kaynak üzerinden belirlemesi ve dolayısıyla arama sonuçları sıralamasında yükseleceğiniz anlamına gelir. Bu durum, ana siteniz için Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) açısından da çok önemli bir hale geliyor.